Witam !

Wykorzystam stronę bloggera do informacji bieżącej Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Pewne informacje będą zamieszczane on-line.Pokaże profilaktykę oraz zagrożenia na terenie naszego powiatu.Sugestie Państwa będą kierowane do właściwych służb.
z poważaniem
Chabel Stanisław
Dyrektor WBiZK

niedziela, 11 marca 2012

Wypalanie traw zagrożeniem...

W bieżącym miesiącu na terenie powiatu malborskiego obserwujemy niepokojący wzrost ilości interwencji straży zarówno Ochotniczych jak i PSP/Państwowej Straży Pożarnej/ do wyjazdów związanych z wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Taka praktyka utrudnia funkcjonowanie tych jednostek oraz generuje koszty. Ta bezmyslnośc kosztuje budżety samorzadów i PSP , obniża gotowość tych jednostek i stanowi duże zagrożenie szczególnie dla budynków o konstrukcji palnej,lasów i innych obiektów. Trudno czasami jest do przewidzenia konieczność kolejnej interwencji w tym samym czasie np. z odległych miejscowości gminy Lichnowy czy Starego Pola.

Na dużej powierzchni ziemi uprawnej i przydrożnych rowach melioracyjnych bezmyślnie wypala się trawy i pozostałości roślinne. Szkodliwa praktyka jest w dalszym ciągu czyniona .
Apelujemy o rozsądek i ponawiamy apel o szkodliwości i zagrożeniu przed pożarem

Wypalanie traw jest też naruszeniem zasad ochrony przyrody. Wykroczeniem jest wzniecanie ognia na obszarach łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów. Skutkiem takich działań jest bowiem zakłócenie życia mikrobiologicznego gleby, zniszczenie wielu gatunków roślin, a także śmierć żyjących na tych terenach zwierząt, ptaków i owadów.
Za wypalanie traw grożą dotkliwe kary, grzywna lub areszt. Warto więc zapoznać się z przepisami i postępować zgodnie z nimi, z korzyścią dla siebie, innych i przede wszystkim dla środowiska naturalnego.
Od sierpnia 2004 r. sprzymierzeńcem w walce z wypalaniem traw stały się przepisy dotyczące dopłat rolniczych. Uznaje się w nich, że wypalanie traw jest działaniem wbrew tzw. dobrej kulturze rolnej, a rolnicy dopuszczający się takich praktyk mogą zostać pozbawieni dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych z funduszów Unii Europejskiej. Myślę że apel jest na czasie i z pewnością może być wykorzystany w malborskich szkołach we wszystkich typach szkół. Spłonął dach zabytkowego zamku Krasna Horka położonego w pobliżu Koszyc na Słowacji. Przyczyną pożaru było wypalanie bezmyślne wypalanie traw na wzgórzu na którym stoi zamek. Dochodzenie prowadzone przez miejscowa policję uwzględnia też zaprószenie ognia z papierosem przez młodych ludzi. Zamek Krasna Horka uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli na terenie Słowacji. Pierwsze wzmianki pojawiają się o nim w 1333 roku. Miał strzec szlaku handlowego biegnącego z północy. W XVI wieku pełnił rolę warowni na pograniczu tureckim. W 1961 roku został uznany za zabytek kultury narodowej. Rok temu przeszedł remont. xxx Wypalanie traw: strażacy z powiatu malborskiego interweniowali już 27 razy - Malbork - Naszemiasto.pl